Termosy gastronomiczne

Termosy gastronomiczne 

    Wiadomości ogólne: 

    Termosy gastronomiczne są to naczynia lub pojemniki o silnych właściwościach termoizolacyjnych, służące do możliwie jak najdłuższego przechowywania żywności (płyny, posiłki) w pożądanej temperaturze (niskiej bądź wysokiej). 

    W zależności od przeznaczenia i sposobu wykonania termosy dostępne na stronach sklepu internetowego ROBIN.pl podzielić można na trzy grupy produktowe: 

    Termosy konferencyjne

    Naczynia te służą do przechowywania gorących płynów (wrzątku, kawy, herbaty itp.). Stanowią niezbędne wyposażenie hotelowych jadalni (serwujących tak zwany „szwedzki stół") jak również wszelkich przedsiębiorstw organizujących przyjęcia firmowe i spotkania biznesowe.  

    Termoizolacyjna konstrukcja termosów konferencyjnych w większości przypadków oparta jest na próżni technicznej zawartej między podwójnymi ściankami ze stali nierdzewnej satynowanej 18/10, z pokrywką oraz rączką wykonaną z słabo przewodzącego temperaturę polipropylenu (co zwiększa bezpieczeństwo osób obsługujących dozowanie gorących płynów). 

    Dostępne w ofercie ROBIN.pl rodzaje termosów o pojemności do 2 litrów mogą być zaopatrzone w przycisk (umożliwiający nalanie płynu dopiero po naciśnięciu go kciukiem) lub klapkę. Modele o pojemności do 3,5 litra posiadają pompkę (po naciśnięciu dozującą określoną ilość płynu).  

    Termosy bankietowe posiadają bardziej ozdobne wykończenie i zamykane są za pomocą klapki. Dostępne wersje wykonane są z chromowanej stali nierdzewnej lub z białego tworzywa. Te ostatnie nie nadają się do mycia w zmywarkach (!).  

    Termosy stalowe

    Termosy stalowe są to naczynia wielkopojemnościowe przeznaczone do przechowywania gorących płynów w dużych ilościach przez jak najdłuższy okres czasu. W zażności od sposobu wykonania wyróżnić można termosy lakierowane oraz stalowe. 

    1. Termosy lakierowane - z pokrywą i wsadem wykonanymi ze stali nierdzewnej. Istnieją w dwóch wersjach: 

        - z pokrywą ze stali nierdzewnej - zaopatrzone w trzy zatrzaski i gumową uszczelkę. Posiadają aktualny certyfikat Polskiego Instytutu Higieny, ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Stal jest lakierowana proszkowo. Pojemność: 10 - 30 litrów. Po 24 godzinach temperatura potrawy spada o 41°C (przy temperaturze początkowej potrawy +92°C i temperaturze otoczenia +20°C). Dostępne są modele z kranem (do opróżniania naczynia bez konieczności dźwigania go lub czerpania ze środka) lub bez kranu

        - w całości lakierowane - hermetycznie zamykane na trzy zatrzaski, z wkładem ze stali nierdzewnej i rączką do przenoszenia, umieszczoną w malowanej proszkowo pokrywie. Dostępne w pojemnościach od 5 do 40 litrów oraz w wersjach z kranem lub bez kranu

    2. Termosy stalowe - o pokrywie, wkładzie i obudowie wykonanych w całości z satynowanej stali nierdzewnej. Przeznaczony do przechowywania lub transportu gorących lub zimnych płynów w zbiorniku o pojemności od 5 do 35 litrów, na 3 lub 6 zatrzasków, z uszczelką silikonową lub gumową. W większości przypadków dostępne z kranem (stalowym bądź plastikowym) lub bez kranu; niektóre modele posiadają certyfikat Polskiego Instytutu Higieny. 

    Termosy z 6 zatrzaskami wyposażone są w: podwójne ścianki izolowane specjalną pianką silikonową, odporną na ścieranie uszczelkę, ergonomiczne, wygodne uchwyty transportowe, odpowietrzający wentyl (eliminujący podciśnienie) oraz podstawę z elastycznego tworzywa, zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi pojemników lub podłogi (umożliwiającą sztaplowanie, czyli stawianie termosów jeden na drugim). Do wersji z kranem dokupić można pierścień dystansowy (o wysokości 8 cm) ułatwiający napełnianie kubeczków zawartością termosu. 

    W ofercie ROBIN.pl dostępny jest również termos z dwoma kranikami, o pojemności 13 lub 16 litrów, zaopatrzony w solidną rączkę do przenoszenia, wewnętrzną podziałkę ułatwiającą napełnianie oraz uchwyt do plastikowych kubeczków. Utrzymuje on temperaturę zawartości do 8 godzin.  

    Termosy z tworzyw sztucznych (Cambro): 

    Termosy z tworzyw sztucznych wytwarzane są przez czołowego producenta termoizolacyjnego wyposażenia przemysłu gastronomicznego - Cambro. Najczęściej wykonane są z polietylenu lub polipropylenu, wytrzymujących wieloletnie intensywne użytkowanie (są odporne na rdzewienie, wgniecenia, pęknięcia, wyszczerbienia i stłuczenia). W zależności od przeznaczenia podzielić je można na kilka grup:  

    1. Termosy na płyny - stosowane do przewożenia bądź przechowywania gorących lub zimnych płynów (kawa, herbata, soki itp.). Korpus termosu ukształtowany jest z jednej bryły, bez sklejeń bądź zgrzewów, co zwiększa jego wytrzymałość. Nóżki - stanowiące wytłoczenie korpusu - powiększają stabilność termosu podczas transportu. Przestrzeń wewnętrzna wypełniona jest izolacyjną pianką poliuretanową o wysokiej gęstości, dzięki czemu termos zachowuje odpowiednią elastyczność. 

    Termos na płyny wyposażony jest w uchwyty ułatwiające przenoszenie oraz sztaplowanie (ustawianie w stosy). 

    Umieszczona w pokrywie silikonowa uszczelka zapobiega wymienie temperatur między wnętrzem termosu a otoczeniem (spadek temperatury wynosi 2°C na godzinę, zaś wzrost - 0,5°C na godzinę). Pokrywa posiada także wentyl odpowietrzający (uwolnienie pary umożliwia wyrównanie ciśnienia, ułatwiając tym samym otwarcie pokrywki). 

    Tolerancja temperatur wynosi od -40°C do +99°C, co pozwala na wyparzanie termosu w zmywarce gastronomicznej.  

    Pojemność dostępnych na ROBIN.pl modeli mieści się w przedziale od 5,7 do 40 litrów (ułamkowe wartości wynikają z przeliczenia miary pojemności z galonów na litry). 

    W niektórych modelach (przeznaczonych do przewozu napojów oraz zup) istnieje możliwość demontażu kranu spustowego. Kran ten posiada funkcję dystrybucji chwilowej lub stałej i jest umieszczony w specjalnej wnęce, co uniemożliwia jego wyłamanie podczas transportu. Duża nisza znajdująca się  bezpośrednio pod kranem spustowym pozwala na podstawienie wysokiego naczynia.   

    2. Termosy na żywność - stosowane do przewozu gorącej lub zimnej żywności w pojemnikach o wymiarach zgodnych z normą gastronomiczną GN 1/1. Głębokość pojemników, w zależności od wybranego modelu, wynosi 10, 15 lub 20 cm

    Przestrzeń wewnętrzna wypełniona jest pianką poliuretanową o wysokiej gęstości, dzięki czemu termos zachowuje elastyczność. 

    Tolerancja temperatur tworzącego obudowę polipropylenu wynosi od -40°C do +99°C, co pozwala na wyparzanie termosu w zmywarce gastronomicznej.  

    Kształt obudowy umożliwia sztaplowanie termosu. 

    Spadek temperatury wynosi 2°C na godzinę, zaś wzrost - 0,5°C na godzinę.  

    Termos posiada cztery klamry zamykające (wykonane z mocnego i elastycznego nylonu) i wyposażony jest w zamek chłodniczy (system zakładek zapewniający szczelne dociskanie drzwi do korpusu). 

    Otwieranie przy pomocy pokrywy umożliwia wydawanie posiłków bez konieczności wyciągania ze środka pojemników GN. 

    Pojemniki GN nie znajdują się w wyposażeniu termosu (!).    

   3. Termosy do transportu pojemników - są to ładowane od frontu, wyposażone w specjalne prowadnice termosy przeznaczone do przewozu pojemników lub blach. Wykonana z nylonu szeroka klamra zamykająca zapewnia szczelny docisk drzwiczek, otwierających się pod kątem 270° (co ułatwia załadunek i rozładunek termosu). 

    Opcjonalnie termos do transportu pojemników można wyposażyć w kółka (bez możliwości przyszłego demontażu) o średnicy 127 mm, w termoizolacyjną półkę rozdzielającą (dzięki której można jednocześnie przechowywać w termosie żywność w dwóch strefach: zimnej i gorącej), we wkład grzewczy (umożliwiający przechowywanie gorącego posiłku o dodatkowe 8 godzin dłużej) oraz wkład chłodzący (umożliwiający przechowywanie zimnego posiłku o dodatkowe 6 godzin dłużej). 

    Wnętrze termosu ma ok. 400 mm wysokości, dzięki czemu można w nim ustawić kilka pojemników GN (np. 2 pojemniki o głębokości 200 mm, 3 pojemniki po 150 mm, 4 po 100 mm lub 6 po 65 mm. Pojemniki GN nie znajdują się w wyposażeniu termosu (!). 

    Spadek temperatury wynosi 2°C na godzinę, zaś wzrost - 0,5°C na godzinę.  

    Kształt obudowy umożliwia sztaplowanie termosu. 

    4. Kontenery na kółkach na pojemniki GN - przeznaczone są do transportu żywności w pojemnikach GN. Wyposażone są one standardowo w 4 koła o średnicy 127 mm (w tym 2 koła skrętne i hamulec). Szeroka klamra zamykająca z nylonu zapewnia szczelny docisk drzwiczek, otwierających się pod kątem 270° (co ułatwia załadunek i rozładunek termosu).  Korpus izolowany jest termoizolacyjną pianką poliuretanową. W ofercie sklepu internetowego ROBIN.pl dostępne są modele o wysokości wnętrza 800 mm - co umożliwia stosowanie 4 pojemników GN o głębokości 200 mm, 6 po 150 mm, 8 po 100 mm lub 12 po 65 mm - lub o wysokości stanowiącej dwukrotność tego wymiaru (2 x 800 mm).  

    W przypadku kontenerów na kółkach istnieje możliwość zastosowania termoizolacyjnej półki rozdzielającej (dzielącej wnętrze na strefę zimną i gorącą), wkładu grzewczego oraz wkładu chłodzącego.   

    5. Termosy grzewcze - służą do przewozu oraz przechowywania gorących posiłków, zużywając przy tym mniej energii od trzech 100-watowych żarówek. Posiadają one wbudowany termometr oraz nierdzewny podgrzewacz, który utrzymuje temperaturę zgodną z wymogami HACCP (odnośnie przechowywania gorących posiłków) w przedziale 65-74°C, uniemożliwiającej zagotowanie się posiłku, pozwalającej jednak utrzymać go w świeżości. 

    Przenośny kabel umożliwia podpięcie do sieci o napięciu 230 V. W temperaturze pokojowej termos nagrzewa się 45 minut. Odzyskanie temperatury po otwarciu i zamknięciu drzwi wynosi 3 minuty. Po odłączeniu prądu ścianki izolowane grubą, poliuretanową pianką utrzymują wewnątrz temperaturę nawet przez kilka godzin. 

    Wnętrze termosu, zależnie od modelu, może mieć ok. 400 mm wysokości - dzięki czemu można w nim ustawić 2 pojemniki GN o głębokości 200 mm, 3 pojemniki GN po 150 mm, 4 po 100 mm lub 6 po 65 mm - lub też stanowić dwukrotność tego wymiaru (2 x 400 mm).  

    Pojemniki GN nie znajdują się w wyposażeniu termosu (!). W celu uzyskania jak najlepszej wydajności urządzenia należy stosować pojemniki razem z pokrywami. 

    6. Termosy piekarnicze - najlepiej przystosowane do użytkowania w piekarniach, przy transporcie pieczonych wyrobów z kremowym nadzieniem lub zamrożonego ciasta. Na tylnej ściance termosu znajduje się wkład chłodzący, który pozwala na utrzymanie niskiej temperatury. Po bokach wnętrza umieszczone są dwa sześciorzędowe stelaże z prowadnicami.